Publikováno

KOUPENO NA FLERU

Fler je fenomen už dlouho, myslím, že nápad je to skvělý, velká šance pro tvořivé lidi všeho druhu.

Slyšela jsem i názor, že když se nakupuje na fleru počítá se s tím, že kvalita nebude nejlepší, alespoň, co se týká oblečení.

Můj názor je jiný, pokud chci vyrábět, a budu psát tedy o oděvech, následně své výrobky prodávat, je dobré se o té práci alespoň něco dozvědět, případně se podívat jak to dělá někdo, kdo to umí lépe než já, jít to okouknout do obchodu a pak se to snažit udělat v podobné kvalitě, nevím zda je úplně dobrý nápad- ale vypadá to, že je…

Není také úplně od věci trochu proniknout do konstrukce střihů- i když chápu, že to je trochu na delší dobu a není třeba ztrácet drahocený čas, protože , co na tom může být tak těžké… Trocha nauky o materiálech a vhodnosti na ten který oděv také není úplně marně promrhaný čas… a ano pokud se šijí úplety je potřeba mít overlock navlečený na 4 nitě, dokážu i pochopit, že šetřit je třeba, ale šít úplet 3-nitkou je fakt mimo (chtěla jsem napsat něco ostřejšího)…

TAK SE NA TO PODÍVÁME ZBLÍZKA. OPRAVDU REÁLNĚ KOUPENO NA FLERU, MĚLA JSEM TO V RUCE VIDĚLA NA VLASTNÍ OČI… A ANO PŘECHÁZEL MĚ ZRAK…ROZDÝCHÁVALA JSEM STATEČNĚ…

VÝBORNÁ UKÁZKA PRO HOLKY DO KURZU, JAK TO DĚLAT NEMAJÍ 

Tento typ šatů byl zakoupen… na fotce hezké

… tak se podíváme podrobně,materiál bavlna/ elastan v gramáži nevhodné na tento typ šatů, tedy pro mě. Proč? Protože to bude rýsovat, po vyprání zhadrovatí- ano zhadrovatělo…

 

PRŮRAMKY A NÁRAMENICE- každý průramek jiný, každá náramenice jinak dlouhá a nejedná se o milimetry…

PRUHY NA BOČNÍCH ŠVECH- no asi by se měly scházet, jsem na to trochu úchylná, pochopím milimetr, tohle NE!

DÉLKA ŠATŮ- hezky efektně barevně prošitá, trochu z toho koukala nit, za kterou když jsme zatáhly, se to začalo párat…trochu to nevyšlo stejně dlouhé- nevadí pravděpodobně se ztratí při chůzi či běhu…

PAK TU MÁME DALŠÍCH PÁR KOUSKŮ, KTERÉ PROSTĚ MUSÍM…

                       

 

Toto je od jednoho výrobce a rukávy pravděpodobně nebudou silnou stránkou, také neumím všechno a opravdu není ostudou, to, co neumím nedělat. Na tohle tedy stačí dobře střihnout, správně ušít a kontrolovat si po sobě práci, případně párat. Ale vím, že pocit , že já umím šít bez párání musí být skvělý, třeba to taky někdy zažiju- moc ráda bych to zažila, já totiž pářu…

A ještě jedna maličkost, pokud je vepředu nebo vzadu středový šev, boční šev by se měl scházet, tedy samozřejmě pokud to není záměr návrháře, umělce, výtvarníka…ano po vyprání se to může posunout…

Toto jsou jen mé osobní názory, každý ať si dělá a kupuje, co chce.

Takže užijte si krásné dny až budete nakupovat.

Daniela

 

Publikováno

NEJČASTĚJŠÍ CHYBY PŘI ŠITÍ

 

Slíbila jsem, že napíšu seznam nejčastějších chyb a zlozvyků. Tak tady to máte :-).

* Používání pravítka, namísto krejčovského metru.

* Obkreslování střihu od ruky – správně se používá pravítko a křivítko.

* Přídavky na švy – pokud jsem začátečnice je potřeba měřit přídavky pravítkem tak, aby byly všude stejné.

* Následné šití za jinou velikost švového přídavku, než je ustřiženo – výrobek se tak zmenší nebo zvětší.

* Stehování je pro většinu začátečníků zbytečné, pak vznikají nepřesnosti při šití z důvodu posunu látky. Stehování velmi usnadňuje šití – čím více stehujeme, tím méně páráme.

* Většina hobby švadlen neví, co je směr nitě a neřídí se jí – nejzákladnější věc. Toto je opravdu potřeba dodržet, protože jinak si látka tzv. dělá co chce a nedělá co chceme my :-).

* Kreslení tužkou, nebo pastelkou na látku. Křída opravdu stačí, musí být ostrá a kreslit hranou kolmo na látku. Křída není tužka, takže se s ní kreslí trochu jinak. Já vždy doporučuji krejčovské mýdlo, dobře se s ním pracuje a po vyžehlení mizí (na což je ale také třeba myslet!). Nezanechává nevzhledné fleky na látce.

* Netrpělivost. Zbrklost při této činnosti opravdu není na místě, některé úkony jsou totiž nevratné a zbytečně si pokazíme výrobek, kterému jsme věnovali nejen čas, ale i investice do materiálu.

* Při šití na rovnostehu se díváme na patku jako na vodítko, nikoli na jehlu.

* Absence kontroly práce. Když něco ušiji, je třeba zkontrolovat zda je to rovně, správně. Pokud se šijí dvě kapsy, zda jsou stejné apod. Každý úkon musí projít kontrolou, jedině pak bude výsledný výrobek kvalitně ušit.

* Párání – většině švadlenek se nechce párat a doufají, že se nepřesnosti nějak ztratí. Nikdo nepáráme rádi, ale přesto je to nutnost. Pokud zjistím, že jsem nějaký úkon udělala špatně, je nezbytné vzít do ruky páráček a jak se říká: znovu a lépe. Všechny chyby, které necháme a neopravíme se nám na konci objeví a výrobek bude vypadat přinejlepším neprofesionálně. Přinejhorším nepůjde ani dokončit.

* Žehlení – často si začátečnice myslí, že je zbytečné, ale říká se, že žehlení je půlka šití – žehlíme během šití po každém úkonu, i na konci celý výrobek.

Daniela, Martina

Mějte se krásně…

 

Publikováno

CO SE STANE, KDYŽ ZAČNETE ŠÍT

Co se stane když začnete šít? Varování 🙂

Sama šiji teprve rok a půl, do té doby jen projekty typu – zkrátit džíny, ušít povlak na polštář apod. což já osobně za šití ani nepovažuji. Ovšem za pouhý rok a půl se v mém životě odehrála obrovská změna, která se týká pohledu na oblečení. Úplně jinak než dříve posuzuji to, jak by se měla dospělá žena oblékat. Největší změna se ovšem odehrála v posouzení kvality zpracování jednotlivých kousků oblečení, které můžeme koupit.

Žiji v hlavním městě, možnosti k nákupu jsou tedy velké. Přesto mám obrovský problém si cokoliv vybrat. Najednou vidím věci, které jsem dříve neviděla. Pohled laika vypadá takto: je mi to dlouhé popř. krátké? Zapnu to? Líbí se mi barva? Já narozdíl od dřívějších časů nyní sleduji jak mi daná věc padne v ramenou, zádech, kde je myšlená výška pasu (jestli tam vůbec nějaká je), jestli mi střih lichotí či nikoliv. Posuzuji kvalitu použitého materiálu versus cenu výrobku (předražený polyester v ceně hedvábí fakt nekupuji). Neméně důležité je pro mě posouzení kvality odvedené práce, tedy jak je výrobek ušitý (aby se neroztřepil po prvním praní). A jelikož dnešní oděvní řetězce vyrábí výrobky tak, aby stejná velikost padla co největšímu počtu žen, detaily a střihové umění tam není skoro vůbec použito, skoro vždy odcházím s prázdnou a většinou i blbou náladou.

Z tohoto vyplývá skutečnost, že šití není jen úžasný kreativní koníček, který pomůže zklidnit mysl, je zde třeba počítat i s nebezpečím, že když umíte šít dobře a pokud se naučíte jak by Vám oblečení mělo sedět a podle toho upravovat střihy, nebudete schopny si téměř nic koupit a všechno si raději ušijete sami. Nebo uděláte kombinaci jako já, jednodušší věci si šiji sama a ty složitější kousky přenechám schopné krejčové.

Šití je krásné řemeslo, které vyžaduje spoustu času a trpělivosti, ale pokud si na sebe jednou vezmete šaty, které Vám opravdu padnou, už nikdy si nekoupíte z řetězce, protože si v nich prostě budete připadat divná. Když budete vědět jak má vypadat správný střih, přestanete se bát světlých barev i když máte nějaké to kilo navíc. Protože správný střih dokáže schovat i 10kg. V neposlední řadě si začnete vážit odvedené ruční práce.

Přeji všem hodně úspěchů ve Vašich projektech, ať Vám vše padne přesně podle představ :-).

 

Martina

Publikováno

ŠVOVÉ PŘÍDAVKY

Dnes o švových přídavcích,protože je to téma na které narážíme v kurzech, ale i v diskuzích stále.

ŠVOVÝ PŘÍDAVEK je to, co se přidává navíc, když stříháte výrobek. Tedy máte střih, obkreslíte ho na látku, a je potřeba , přidat všude látku na šev, protože výrobek se sešívá přesně v místě, kde to máte nakreslené. Opravdu je potřeba přidat všude stejný přídavek na šev a naměřit si to. Pokud tedy šijete např. triko, musí být stejný přídavek všude, tedy přední náramenice musí mít stejný přídavek jako zadní náramenice, stejné je to u bočních švů-předního i zadního a u švů rukávu- protože to souvisí, šev průramku musí být stejný jako šev rukávové hlavice. Toto je základ, pokud toto nedodržíte změníte tvar střihu, pokud máte pocit, že např. úplet se vytáhne nebo se to ztratí tak je to omyl.

Další zapeklitost je, že pokud máte švový přídavek 1cm je potřeba to při šití dodržet, tedy nešít za 0,5, nebo 1,5 cm, protože tím opět měníte tvar střihu, buď to zvětšujete nebo zmenšujete-bohužel, ne úplně správně. Také samozřejmě např. oba boční švy šijeme za stejný šev. Pokud se tedy šije triko, tak overlock (tedy můj) má 0,7 mm, pokud tam je švový přídavek 1cm, ty 3mm se musí při šití odříznout.

Nepřesnosti ve švových přídavcích jsou nejčastější chyby u šití, stejně jako udržet rovně stroj, platí, pokud sešíváte např. boční šev sukně na rovnostehu, kdy šev je 1cm, ten 1cm musí být na celém švu, tedy od shora dolu.

Vypadá to jako samozřejmost , ale není,většina střihá přídavky tak od oka , jak to vyjde, raděj větší, všude samozřejmě jiný přídavek následně se to nějak sešije, protože si nepamatuji kolik a kde byl jaký šev – a jejda ono je to nějaké divné.. platí to i u šití dekorací, nebo hraček, pokud má např. zvířátko uši měly by být obě stejné, ano určitě je to jedno a ztratí se to, jde pouze o to naučit se věci dělat správně od začátku.

 

Publikováno

KURZY, KURZY, KURZY –

Tak dnes o kurzech vážně- nevážně…

Vedu kurzy 7 let, učím každý den, za tu dobu prošly kurzy všechny typy, které jsou možné a společně jsme zažívaly různé přístupy, vzájemně si upravovaly představy, jak vy ty moje , tak i já ty vaše. Ano učíme se navzájem, pokud je chuť…Už jsem na toto téma psala, ale zážitky jsou stále nové …

Začátky byly zajímavé, pravidelně, tak jednou měsíčně chodily děvčata, že se šitím chtějí živit, (kurzy měly jiný koncept byly 10-ti hodinové), to stále trvá, jen už se to stává tak jednou ročně…Všichni chtějí šít (je to i v jiných řemeslných oborech), a po brouzdání na internetu, vzniká dojem, že nic není jednoduší než šití. Vše se dá dohledat na internetu, je to jednoduché a snadné…Většina děvčat, která přišla s představou , že je šití jednoduché a že za měsíc či dva vše pochopí to vzdala, když zjistila , že kromě investice finanční je také nemalá investice časová na to, aby se to opravdu naučily.

Umím šít- tuhle větu, když jsme slyšela poprvé, tak jsem se tak jako vnitřně zaradovala, že budu mít učení trochu jednodušší…Jenže …prostě pohled samouka a profesionála je odlišný. Je mnohem složitější odnaučovat špatné postupy a následně učit ty správné a většinou ty jednoduší, než rovnou učit postupy správné. Zase je velmi poučné pozorovat na co samouci nepřijdou, většinou ty postupy jsou velmi krkolomné. Kurzy jsou dobré v tom, že většinou ten, kdo se touto prací živí opravdu zná postupy a triky na které nepřijdete, a na internetu je nenajdete, většinu návodů a tutorialu, které jsou volně dostupné, dělají rovněž samouci. Neříkám, že se to tak dělat nedá, záleží prostě na tom, jak to dělat chcete.

Za sebe říkám, že je mnohem lepší učit toho, kdo je šitím nepolíben, kdo neumí nic, protože ten postup tam je obrovský.

Chtěla bych umět šít abych ušetřila, protože značkové oblečení je drahé- tady budu upřímná, neb to mám ve zvyku, než dojdete do tohoto bodu, nějakou dobu to trvá ta doba je trochu delší než 3 měsíce.

Přišla jsem na kurz , protože si chci ušít tuto konkrétní věc- stalo se mi to mockrát. Jak vypadá realita?

Chtěla bych kabát.

Umíte šít na průmyslovém stroji?

Jistě…

Jdeme na průmyslový…

Šila už jste na průmyslovém?

Ano jednou…

Pokud šijete třeba prostřižené kapsy, zastavit v prostoru na konkrétním místě je opravdu náročnější než na domácím.

Umíte podšívkovat?

Jistě

Udělejte doma prosím to a to takto.

Na hodině, proč je to takto?

Já myslel, že…

Podšívkovala jste?

Jednou, kdysi…

Mohla bych pokračovat dlouho…

Kurzy jsou proto, abyste se naučily šít lépe, snadněji, efektivněji určitě je dobré nehnat to, abych zvládla co nejvíce v krátkém čase, platí tu jedno pravidlo začínáme u lehčích věcí, snadněji ušitelných materiálů a postupujeme k tomu složitějšímu. Říkám to, píšu to všude, učte se šít na BAVLNĚNÉ TKANINĚ a je to marné v mnoha případech. Když to říkám v kurzech, většinou jsem za úplné pako, protože na první výrobek je prostě lepší viskoza, nebo šifon…

Přeji všem, hezké dny, hezké tvoření, hezké šití a neberte mě ani sebe příliš vážně i když , co jsem napsala je realita a fakt

Daniela

 

 

 

 

 

Publikováno

ŠITÍ JE TAK JEDNODUCHÉ!!! A JE?

Jak jinak, inspirováno diskuzemi na internetu…

Šít je trend, je to modní, a šije skoro každý. A samozřejmě spousta má představu, jak krásně se tím uživí.

U tohoto vlastně nevím, jestli mám plakat nebo se smát. Stačí přeci koupit stroj za 2-3 měsíce se vše naučím, a hurá do toho, protože mě to tak moc baví…Zde musím podotknout, že šití čepic a nákrčníku, nepovažuji úplně za vrchol krejčoviny.( možná za tento výrok budu ukamenovaná nebo něco podobného). Navíc šití je živnost volná, může ji tedy vykonávat kdokoli, kdo se ráno probudí z myšlenkou, že nastal správný čas, zkusit právě toto.

Samozřejmě je to každého věc a každé zboží má svého kupce.

Ale naprosto zodpovědně píšu, že učební obor trvá  3 roky, kdy se toto učíte každý den.

Šít dobře opravdu jednoduché není, ale i zde je otázka, co chcete nabízet. Osobně obdivuji všechny, které nepářou, sama pářu ještě stále.

Také obdivuji všechny, kdo se naučí šít z úpletu za 1 měsíc, zase, mě to trvalo trochu déle.

Do kurzů mi pravidelně chodí děvčata s tím, že by se tím chtěly živit, některé už mají klientelu a ještě nezačaly, jejich představy se většinou rozplynou po prvních hodinách a většina to vzdá. Protože na začátku se vpodstatě jenom páře, udržet rovně šití není jednoduché a i profesionálové s tím mají někdy problémy, udělat dvě stejné kapsy, mít obě poloviny stejné naučit se ovládat overlock, tak, aby např lemy byly stejně široké, chce opravdu mnoho hodin šití. Zipy… to je speciální téma… Tak se bude pro jistotu vše dělat do gumy, nebo pružného pasu.

Jsem moc ráda, že tolik lidí se vrací k šití, protože je to krásný kreativní obor, ale opravdu pokud máte ambice se tím živit, nechte si ukázat jak se to dělá, případně si najděte pro vás dostupný kurz. Vždy je lepší osobní kontakt z lektorem, který vám hned řekne proč vám to či ono nejde. Už jsem to psala , říkala mockrát: šít a umět šít je opravdu velký rozdíl.

Mějte se krásně a šijte…

Publikováno

Začátky šití… taky jsem začínala

Jaké jsou začátky šití? Myslím, že u každého stejné, naprosté nadšení, když se podaří sešít k sobě dvě látky.

Naprosto stejné to bylo u mě – bylo mi 9 let a to nadšení mám i dnes. Po 37 letech. Moje začátky nebyly jiné než ty vaše. Neuměla jsem nic, nic jsem nevěděla, neznala. Na začátku byla jen touha a tvrdohlavost puberťáka prosadit si svou a jít proti všem. Myslím, že jsem prošla všechny ty etapy od ,,šiješ jako prase“ až po ,,trochu něco umím“. Začátky, kdy jsem nic neuměla a myslela, že umím vše, což je dáno i věkem telete. Taky jsem neostřihovala nitě, nekontrolovala si po sobě práci, nepárala… Hlavně, když to bylo ušité a drželo to pohromadě a mohla jsem to nosit. Trochu se to za ty roky změnilo. Nitě odstřihuji i kamarádkám, vypářu šev i kvůli centimetru (to tedy docela štve děvčata v kurzech). Kontroluji téměř všechno, špatně ušitou věc bych si asi na sebe nevzala…

Také jsem kupovala levné látky a samozřejmě podlehla té modní vlně umělých materiálů. Všech těch polyesterů, polyamidů a podobných, protože jsem byla u začátku toho boomu, abych se hezky pokorně vrátila k přírodním materiálům, které jsou prostě skvělé i když se mačkají a občas si dělají, co chtějí. Stačí jim jen porozumět a naučit se je cítit…

Taky jsem dělala střihy tak nějak halabala, naprosto bez pravidel, ono to nějak dopadne, než mi to pěkně všechno secvakalo… Měla jsem trochu štěstí a šanci dělat s nejlepšími v oboru, takže mi to dojít prostě muselo a jsem ráda, že došlo.  Že už nejsem na začátku a vlastně jsem stále na začátku ..

Pokud začínáte šít, pokud začínáte cokoliv, učte se od těch, kteří to umí lépe než vy.  Možná to nebude ze začátku příjemné, pro mě nebylo. Myslíte, že něco umíte a ejhle – zjistíte, že je to trochu jinak, ale ve výsledku je to velmi dobře investovaný čas i prostředky.

Přeji všem krásné začátky i nezačátky, ať se pustíte do čehokoliv!

 

Publikováno

Oblečení z obchodu

PROČ JAKSI VĚTŠINĚ NÁS HOLEK NĚJAK NEPADNE OBLEČENÍ Z OBCHODU?
Inspiroval mě k tomu rozhovor s kamarádkou, která strávila víkend pobíháním po obchodech v naději, že ve slevě uloví nějaký hezký padnoucí kousek oděvu.  Nebyla sama, bylo jich víc. Asi aby se podpořily, až to bude vypjaté. Padnoucího nic nesehnaly, tedy prý jen spodní prádlo.

TAKŽE PROČ TO NEFUNGUJE?

Většina výrobců vyrábí na východě, kde je jednak levná pracovní síla, a je jim to tak trochu jedno. Pak se vyrábí z ne příliš kvalitních materiálů. Pokud stojí tričko třeba 200-300, tak to je pouze cena kvalitnějšího materiálu. Trochu se tam nedodržují technická pravidla, protože nejdůležitější je, co nejmenší spotřeba materiálu, a proto se trička, asi ne všechna, po vyprání překroutí. A to tedy nejen trička. Navíc střihy na tyto oděvy, ať už na jakékoli, vytváří počítač podle tabulek. Většina lidí se do těch tabulek jaksi nenapasuje, neb jsme každý individuálně jinak stavěn. Udělat dobrý střih je základ. Každý střih se musí ověřit, případně předělat, protože to, co funguje na papíru, nemusí nutně fungovat na látce. Podotýkám, že toto platí asi tak do vel 40 max 42. Větší velikosti to je jiné téma.
Speciální složkou poslední doby je unisex oblečení. Parádní nápad , nevím čí, ale ráda bych s tím člověkem poklábosila.
Velké košile – dobře, i to se dá udělat, aby to vypadalo dobře. Ale opravdu unisex kalhoty, pokud mají dobře sedět, není možné vyrobit ani vymyslet. Pokud to tedy nejsou tepláky s rozkrokem u kolen. Důvodem toho je, že muž a žena, a to už od dob jeskynních, se prostě svou fyziologií liší. Takže, děvčata, unisex kalhoty si kupte pouze v případě, že chcete působit, jako že jste majitelkou mužské chlouby.
Takže, až zas půjdete nakupovat oblečení, přeji hodně času a dostatek čokolády na nervy 🙂

Publikováno

Oděvní materiály- BAVLNA

Bavlna patří mezi nejstarší a nejdůležitější textilní suroviny. Bez bavlny by to nešlo , spousta zemí je na ní ekonomicky závislá, a obléká ji miliardy lidí každý den. Číňané znali bavlník už 2500 let př. n. l. Začátkem 20 století se z bavlny vyrábělo 80%  všech látek používaných v světě. Dnes tvoří pouze 50%.

Existuje asi 67 druhů bavlníků, pěstuje se ale pouze několik druhů, proto se získávaná vlákna liší jemností, délkou vláken, barvou a drsností. Nejjemnější je bavlník egyptský, jehož bavlna se používá na výrobu spodního prádla. Bavlna se skládá přibližně z 90%z celulozy zbytek tvoří voda, bílkoviny, tuky a vosky.

Mercerace bavlny – úprava sodným louhem (NaOH) – bavlněná příze nebo hotové zboží se máčí zastudena v 15 až 25 % roztoku Na OH za současného napínání vláken. Mercerací se zvětší pevnost, plnost tkaniny, dosáhne se trvalého hedvábného lesku. (název je odvozen podle anglického soukeníka Mercera).

Bavlna má dobré i méně dobré vlastnosti ostatně jako všechno. Tak začneme těmi dobrými ať se hezky naladíme

 

  • Dobře saje vlhkost, proto se i dobře barví
  • Je příjemná na dotek, měkká , hřejivá
  • dobře snáší vysoké teploty, což je potřebné pro její kvalitní údržbu
  • Může se prát v mýdle,protože snáší alkalické prostředí( na rozdíl třeba od vlny)
  • má vyšší pevnost za mokra než suchá

méně dobré vlastnosti

  • Vysoká mačkavost a sráživost( jelikož se látky barví , není už ta sráživost tak velká)
  • Na slunci hnědne, snižuje se její pevnost
  • není pružná takže má tendenci se při nošení vytlemit ( vytahané kolena u kalhot)
  • Vlhká má tendence plesnivět
  • Ne moc dobře snáší kyseliny- tedy i pot, ano dobře saje , ale nemá to ráda, ale snáší zase praní na vyšší teploty

Bavlna je super pokud se učíte šít ,  dobře se na ní učí základy a rovné šití, různé lemy, kapsy , protože dobře drží nikde neleze , přizpůsobí se. Na trhu je dostupná v šířích 140 cm a 110 cm. Bavlna velmi dobře hoří, tedy pokud na ní necháte déle žehličku, ne že by chytla, ale spálíte jí.

Tady pár odkazů:

http://www.bavlnenysen.cz/

http://www.lamarci.cz/

http://www.dumlatek.cz/196-americke-bavlnene-latky

Publikováno

ŠATY , ŠATY , ŠATIČKY…

Šaty- nejslušivější a nejlepší oblečení pro ženu, alespoň podle mého názoru. Dobře jsem trochu ovlivněná tím, že je ráda dělám, ale stejně…prostě jsou top.

Šaty dokážou s ženskou postavou udělat doslova zázraky, dokáží zeštíhlit, prodloužit , zvýraznit, co je krásné, upozadit , co byste chtěly třeba skrýt… stačí jen si hrát a zkusit to. Není to tak dlouho, kdy ženy nosily převážně šaty, bylo , je a bude to prostě ženské a sexy. Ne , nemám nic proti kalhotám. Jen v šatech dokáže žena krásně rozproudit energii a ženskost a rozzářit sebe i okolí. Jen si to dovolit , pro jednou, místo takového toho rychle natáhnu kalhoty a nějaké triko. Tááák, co si dnes vezmu? Jak chci působit? jak se chci cítit? Miluju šaty, dávají nám holkám možnost mít spousty tváří, emočně se vyjádřit, mám ráda ten děj, kdy si klientka oblékne šaty a najednou vidí jak je krásná, už mockrát jsem viděla i slzy. Mockrát jsem slyšela muže říkat: Nechápu proč moje žena nenosí šaty, když je v nich tak krásná…

Stačí najít správný střih šatů, styl, barvu , vzor, materiál, který bude ladit s nitrem , s tím, kdo jste, nebo chcete být. Koupit je, nebo si je nechat ušít, ( nechat ušit je lepší), ano jsem trochu neobjektivní, ale pokud máte jasnou představu , nebo i nejasnou , říct si, co chci a nechat to udělat je myslím jednoduší než strávit hodiny a hodiny hledáním , obléknout a užít si ten pocit…aspoň já to tak mám..a vím, že nejen já…