CO SE STANE, KDYŽ ZAČNETE ŠÍT

Co se stane když začnete šít? Varování 🙂

Sama šiji teprve rok a půl, do té doby jen projekty typu – zkrátit džíny, ušít povlak na polštář apod. což já osobně za šití ani nepovažuji. Ovšem za pouhý rok a půl se v mém životě odehrála obrovská změna, která se týká pohledu na oblečení. Úplně jinak než dříve posuzuji to, jak by se měla dospělá žena oblékat. Největší změna se ovšem odehrála v posouzení kvality zpracování jednotlivých kousků oblečení, které můžeme koupit.

Žiji v hlavním městě, možnosti k nákupu jsou tedy velké. Přesto mám obrovský problém si cokoliv vybrat. Najednou vidím věci, které jsem dříve neviděla. Pohled laika vypadá takto: je mi to dlouhé popř. krátké? Zapnu to? Líbí se mi barva? Já narozdíl od dřívějších časů nyní sleduji jak mi daná věc padne v ramenou, zádech, kde je myšlená výška pasu (jestli tam vůbec nějaká je), jestli mi střih lichotí či nikoliv. Posuzuji kvalitu použitého materiálu versus cenu výrobku (předražený polyester v ceně hedvábí fakt nekupuji). Neméně důležité je pro mě posouzení kvality odvedené práce, tedy jak je výrobek ušitý (aby se neroztřepil po prvním praní). A jelikož dnešní oděvní řetězce vyrábí výrobky tak, aby stejná velikost padla co největšímu počtu žen, detaily a střihové umění tam není skoro vůbec použito, skoro vždy odcházím s prázdnou a většinou i blbou náladou.

Z tohoto vyplývá skutečnost, že šití není jen úžasný kreativní koníček, který pomůže zklidnit mysl, je zde třeba počítat i s nebezpečím, že když umíte šít dobře a pokud se naučíte jak by Vám oblečení mělo sedět a podle toho upravovat střihy, nebudete schopny si téměř nic koupit a všechno si raději ušijete sami. Nebo uděláte kombinaci jako já, jednodušší věci si šiji sama a ty složitější kousky přenechám schopné krejčové.

Šití je krásné řemeslo, které vyžaduje spoustu času a trpělivosti, ale pokud si na sebe jednou vezmete šaty, které Vám opravdu padnou, už nikdy si nekoupíte z řetězce, protože si v nich prostě budete připadat divná. Když budete vědět jak má vypadat správný střih, přestanete se bát světlých barev i když máte nějaké to kilo navíc. Protože správný střih dokáže schovat i 10kg. V neposlední řadě si začnete vážit odvedené ruční práce.

Přeji všem hodně úspěchů ve Vašich projektech, ať Vám vše padne přesně podle představ :-).

 

Martina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *