JAK SPOČÍTAT SPOTŘEBU MATERIÁLU

Kolik látky je potřeba na kalhoty, nebo šaty a jak se to jednoduše spočítá. Samozřejmě u každého výrobku je to trochu jiné, jiná spotřeba je na úzké kalhoty, jiná na široké, a jiná na střihově náročnější(členěné).

Pokusím se popsat pár základních věcí, které je třeba brát v úvahu. vzorce budou pro dospělé dámské oblečení. Vždy je třeba počítat s rezervou na švy, rezervou do délky oděvu, abychom s ní mohly případně manipulovat, také je třeba zohlednit zda má oděv kapsy, členění, límec, podsádky, kapucu a pod…, zohledňuje se také technologický postup při šití, také je třeba počítat s tím, že v obchodě nemusí  látku střihnout rovně, 10 cm navíc myslím nikoho nezruinuje

Potřebujeme spočítat kolik koupit materiálu na KALHOTY vel 38.

Při šíři látky 140 cm kupujeme 1,5 délky kalhot, změříme tedy jak budou kalhoty dlouhé a přidáme 50%, pokud má látka šíři 110 cm, kupujeme dvě délky kalhot plus rezervu na záložky , pokud je tedy délka kalhot 100 cm- koupíme 2,10 šíře 140. Na široké kalhoty budeme potřebovat dvě délky kalhot plus rezervu na záložky a švy. U větších velikostí se kupuje dvakrát délka kalhot, stejně tak u materiálu, který má vlas, nebo jednosměrný vzor.

  • ze zkušenosti do výšky postavy cca 175 cm doporučuji 1,5 metru ,vyšším ženám 1,7 metru, při šíři látky 140 cm

SUKNĚ

Platí stejný systém úzká sukně délka sukně plus rezervy a ještě navíc 10 cm na pásek, pokud je tedy délka sukně 50 cm- kupujeme 70 cm, pokud budou na sukni kapsy kupujeme 1 metr, vše při šíři látky 140 cm, pokud máme šíři látky 110 cm, jedna délka nám stačí pouze pokud máme obvod boků do 104 cm a nechceme na sukni třeba krytý rozparek

skládaná sukně– dvě délky sukně plus rezervy, pásek, případně kapsy, platí u šíře 140 i 110 cm

kolová krátká- potřebujeme 1,6 metru

ŠATY

tady je to hodně různorodé , ale systém počítání je stejný, tedy pokud jde o úzké šaty  kupujeme délku šatů plus délku rukávu plus rezervy, které vyžaduje střih a technologický postup zpracování vel 38.

Pokud máme šaty s širokou sukní výpočet je délka živůtku plus délka rukávu plus dvě délky sukně a samozřejmě rezervy

HALENKA Z TKANINY

Počítáme délku halenky, pokud máme rukávy plus délka rukávu, plus rezervy

TRIKA, MIKINY

pokud jde o triko na vel 38 potřebujeme metr, úplet má většinou šíři 160 vejde se nám tedy na látku vedle sebe přední, zadní díl i rukáv, u větších velikostí platí stejné výpočty,které jsme si popsali. Stejný systém platí u mikin, pokud chceme kapucu připočteme ještě 40 -50 cm opět záleží na velikosti a tvaru kapucy.

Snad to někomu trochu málo objasní

Daniela

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *