Jít do kurzu, nebo se naučím sama doma

Pokud se chcete naučit šít, tak určitě běžte do kurzu. Vyberte si nějaký, který Vám bude vyhovovat, případně si vyhledejte informace.

Nebudu psát o tom, jak je to jinde, ale o tom, co jsem se naučila já od děvčat, co chodily a chodí na moje kurzy.

PROČ JÍT DO KURZU – většina děvčat, které chtějí šít, začíná doma systémem pokus omyl. Výsledkem ale je, že se většinu času páře, protože jsou prostě věci, na které nepřijdete. Je na ně potřeba praxe a zkušenosti.

Poté  nastává jiná fáze, vyhledám si návod na internetu nebo zakoupím knihu. Návody na internetu nejsou většinou úplné, stejné je to i s návody v knihách.  Navíc jsou pro laika nesrozumitelné. Odborná literatura, která je zde dostupná,  je většinou z 50-60 let minulého století. Od té doby se nám ale malinko změnily látky, způsob zpracování i postupy. Pak tu máme moji oblíbenou Burdu, nejsem proti ní nějak zaujatá, pokud seženete starší ročníky z 80- 90 let minulého století. Ano, jsou tam napsané návody. Malinko je problém, že originál Burda je v němčině a ten kdo ji překládá, evidentně není zručná švadlena. Alespoň podle toho, co jsem četla já, ale je tedy pravda, že nejnovější výtisk nevlastním. Tímto sháněním informací vyplýtváte spoustu času a energie, který byste jistě mohly strávit jiným způsobem. V kurzu tohle všechno odpadá, protože všechny postupy jsou Vám názorně ukázány a vysvětleny. Všechno si zkoušíte samy, probíhá tam teoretická i praktická část. Na cokoliv se můžete okamžitě zeptat a dostanete okamžitě odpověď, aniž byste se musely pracně pídit po odpovědi na internetu. Výrobek, který ušijete v  kurzu, pokud je to oděv, můžete normálně nosit a ještě se pobavíte. Většina děvčat si v kurzu ušije to, na co by si normálně netroufly, následně mají lepší pocit a víc si věří.

Nemusíte mít obavy, když  jdete  do kurzu, že tam budete směšné nebo nešikovné. Je dobré porovnávat své výsledky se svými výtvory před kurzem. Pokud máte ambice šít profesionálně, vede k tomu malinko delší cesta. Asi tak 10 let než získáte nadhled, čímž nechci nikoho odradit. Sama znám několik samouků, kteří se šitím živí. A potěšující zpráva pro všechny, sama jsem asi tak 10 let párala, než jsem začla šít. A to jsem vyučená v oboru, ve kterém Vás nic nenaučí, což trvá dodnes. Protože šít se naučíte, jen když budete prostě šít a kurz Vám tu cestu nebo ten začátek může hodně usnadnit a rozhodně je to zábavné.

PODLE ČEHO KURZ VYBRAT- vybírejte podle počtu lidí ve skupině. Většinou je jeden lektor a pokud Vás tam bude hodně, není prostě možné, aby to bylo zvládnutelné. Každý má jiné tempo, jiné potřeby, jinak rychle věci chápe.  Někomu to stačí říct dvakrát, někdo potřebuje čtyřikrát. Není to o Vaší nebo něčí hlouposti, jsou to prostě nové informace a trvá než je zažijete a to je prostě velmi individuální. Zaměřte se také na to, jak dlouho kurz trvá. Vím, že jsou třeba víkendové kurzy, kde Vám slibují že se naučíte šít za víkend – nenaučíte, je to nesmysl. Protože na nové věci se dokážete soustředit 2 – 2,5 hodiny, pak Vám začnou všechny informace splývat a absolutně se v tom přestanete orientovat. To i v tom případě, pokud je tam pauza na oběd. Navíc proto abyste se naučily šít, je dobré si to, co jste dělaly v kurzu, vyzkoušet doma samy bez lektorky a pokud je toho moc, tak to prostě nedáte.

Než jdete do kurzu, zeptejte se na všechno, co Vás zajímá. Nestyďte se a nebojte se, že budete trapné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *