KONSTRUKCE STŘIHŮ

Občas se setkávám s názorem, že konstrukce střihů je jednoduchý proces, který se může naučit téměř každý. Ze své dlouholeté praxe mám jiný názor, i zkušenosti.

Mě samotné trvalo několik let, než jsem se naučila tvořit takové střihy, které tvořím nyní. A bylo to několik let každodenního studia a praxe. V kurzech mají děvčata největší problémy právě s pochopením konstrukce střihů (a to tam vyučuji jen ty nejzákladnější). Zkoušela jsem i kurz přímo na tuto problematiku, kam jsem pozvala ta nejpečlivější děvčata z klasických kurzů a musím konstatovat, že to byl velmi náročný víkend pro nás všechny. Některé alespoň něco pochopily a jsou schopné si udělat kalhoty nebo sukni. Ovšem oproti původnímu plánu ke konstrukci střihu na halenku nebo šaty (což je ta složitější část) jsme se vůbec nedostaly. Kalhoty a sukně nám zabraly celé 2 dny.

Co je největším problémem?

Konstrukce střihů je matematika, geometrie a prostorová představivost. Je to o přesnosti a absolutním soustředění. K dobrému zvládnutí a pochopení konstrukce střihů je třeba mít zkušenosti – něco našito a vědět, jak se chovají různé materiály na různých postavách. Dále mít zvládnuté technologické postupy, protože i podle těch se tvoří střih. Základem konstrukce střihů je pravý úhel a systém výpočetních vzorečků, který vychází z naměřených údajů na konkrétní postavě, na každý kus oděvu jsou vzorečky jiné.

Teprve poté co všechno výše zmíněné zvládnete, můžete do tohoto základu oděvu přidávat svou kreativitu. Ta je ale další level umění stříhat, musíte předvídat, jak se materiál bude po vašem kreativním zásahu chovat, a to jak na postavě, tak třeba i při budoucí údržbě (praní, žehlení…). Toto vás nikdo naučit nezvládne, to je o talentu a zkušenostech.

Neříkám, že naučit se to je nemožné, to vůbec ne. Jen je třeba poupravit svá očekávání a uvědomit si, že to vyžaduje píli a čas. Je to jako jakákoliv jiná činnost, nic nepřijde samo, je to jen o vás a o tom co chcete. Když přijdete do kurzu jako úplný začátečník, těžko můžete čekat, že po 15 návštěvách budete zvládat navrhnout si oděv, narýsovat střih a ještě si ho ušít. Ale pokud vás šití jako koníček pohltí, za pár let už to není tak nereálné.

Dovolím si zde poznámku a nechci nic zlehčovat ale, sukně do gumy, nebo dlouhé velké triko nemá nic společného s konstrukcí střihů ani s krejčovinou. To zvládne opravdu každý.

Tak ať se vám vaše projekty daří .

Daniela, Martina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *