NEJČASTĚJŠÍ CHYBY PŘI ŠITÍ

 

Slíbila jsem, že napíšu seznam nejčastějších chyb a zlozvyků samouků. Psaly jsme to společně s Martinou, která není profi švadlena. Čím déle učím, tím se dozvídám zajímavější věci. Viděla jsem mnohé práce samouků i dost známých značek a v podstatě je to stále stejné. Z pohledu mého je velký rozdíl mezi šiju a umím šít. Tak tady to máte :-).

* Používání pravítka, namísto krejčovského metru.

* Obkreslování střihu od ruky – správně se používá pravítko a křivítko.

* Přídavky na švy – pokud jsem začátečnice je potřeba měřit přídavky pravítkem tak, aby byly všude stejné.

* Následné šití za jinou velikost švového přídavku, než je ustřiženo – výrobek se tak zmenší nebo zvětší.

* Stehování je pro většinu začátečníků zbytečné, pak vznikají nepřesnosti při šití z důvodu posunu látky. Stehování velmi usnadňuje šití – čím více stehujeme, tím méně páráme.

* Většina hobby švadlen neví, co je směr nitě a neřídí se jí – nejzákladnější věc. Toto je opravdu potřeba dodržet, protože jinak si látka tzv. dělá co chce a nedělá co chceme my :-).

* Kreslení tužkou, nebo pastelkou na látku. Křída opravdu stačí, musí být ostrá a kreslit hranou kolmo na látku. Křída není tužka, takže se s ní kreslí trochu jinak. Já vždy doporučuji krejčovské mýdlo, dobře se s ním pracuje a po vyžehlení mizí (na což je ale také třeba myslet!). Nezanechává nevzhledné fleky na látce.

* Netrpělivost. Zbrklost při této činnosti opravdu není na místě, některé úkony jsou totiž nevratné a zbytečně si pokazíme výrobek, kterému jsme věnovali nejen čas, ale i investice do materiálu.

* Při šití na rovnostehu se díváme na patku jako na vodítko, nikoli na jehlu.

* Absence kontroly práce. Když něco ušiji, je třeba zkontrolovat zda je to rovně, správně. Pokud se šijí dvě kapsy, zda jsou stejné apod. Každý úkon musí projít kontrolou, jedině pak bude výsledný výrobek kvalitně ušit.

* Párání – většině švadlenek se nechce párat a doufají, že se nepřesnosti nějak ztratí. Nikdo nepáráme rádi, ale přesto je to nutnost. Pokud zjistím, že jsem nějaký úkon udělala špatně, je nezbytné vzít do ruky páráček a jak se říká: znovu a lépe. Všechny chyby, které necháme a neopravíme se nám na konci objeví a výrobek bude vypadat přinejlepším neprofesionálně. Přinejhorším nepůjde ani dokončit.

* Žehlení – často si začátečnice myslí, že je zbytečné, ale říká se, že žehlení je půlka šití – žehlíme během šití po každém úkonu, i na konci celý výrobek.

Daniela, Martina

Mějte se krásně…

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *