Nejčastější otázky ke kurzům

Je pár otázek, na které stále odpovídám, tak se je pokusím shrnout, aby byly na jednom místě.

1Naučím se šít za 10 hodin?

Ne, nenaučíte, je to jeden pracovní den, šití je řemeslo, k dobrému zvládnutí, je potřeba naučit se myslet v krejčovině, což se dostavuje zhruba po 4 měsících u začátečníků, tedy těch, co předtím neseděly u stroje. Taky záleží, co se chcete naučit a jaký je Váš přístup. Věta nauč se sama je velmi vtipná, ostřihala byste si sama vlasy? Asi ne, jaký myslíte, že je to rozdíl….ano šije dnes každý, otázkou je jak.

2Naučím se šít podle internetu?

Otázka je jestli chcete šít, nebo to nějak patlat. Pár samouků jsem v kurzech měla a šla mi z toho hlava kolem, děvčata to vědí, takže to klidně můžu napsat. Uvědomte si prosím, že videa a postupy dělají většinou samouci,  profesionál to nezvěřejní , aspon ne celé. Je opravdu velký rozdíl mezi amatérským šitím a krejčovinou. http://www.daniely-daniela.cz/jit-do-kurzu-nebo-naucim-se-sama-doma/

3- Proč neučím samostatně konstrukci střihů?

Konstrukce střihů je vpodstatě samostatný obor, který začnete chápat až když umíte trochu šít. Takže v mých kurzech je konstrukce a manipulace se střihy součástí delších a profi kurzů, případně individuálních kurzů. Konstrukce střihů není to, že si obkreslíte střih z Burdy, i když i to se dá, ale střihy se téměř vždy musí upravovat.

4- Jaký kurz je pro mne vhodný?

Vždy záleží na tom, co chcete umět i jakou časovou i finanční investici jste ochotni investovat. Není to pouze o tom, že zajdete jednou týdně na kurz a tím to končí, je prostě potřeba šít mezi kurzy. Po mých kurzech po 3 měsících děvčata šijí obstojně z pohledu mého, což není objektivní. Pokud chcete šít pro druhé a za svou práci se nestydět je potřeba chodit déle. Samozřejmě záleží i na každém jednotlivě, někdo si vezme 30% někdo dokáže 100%. Učím děvčata, která už se šitím živí a přijdou třeba jednou ročně na 2-3 hodiny a dokáží z toho vyždímat maximum.

5-Proč učím v malých skupinách?

Protože chci naučit, mám svou práci ráda a nelíbí se mi to, co se schovává za větu : umím šít. Pokud je skupina řekněme 6 lidí a kurz má 3 hodiny tedy 180 minut, tak má lektorka na každého 30 minut, za 30 minut se toho moc nenaučíte, když pominu, že každý z těch 6 je jinak zručný a potřebuje jiný přístup. nemám ráda věci dělané pro efekt.

6- Uděláš ze mne návrhářku?

Lituji , ale neudělám. Pokud Vám to někdo slíbí, zřejmě nebyl střízliv. Mohu naučit řemeslo, vysvětlit základy navrhování, vysvětlit, co je či není proveditelné, jaké jsou možnosti, jak se hraje s milimetry, to vše je možné, zbytek je na každém jednotlivci. Krejčovina se dá naučit, navrhovat je směs talentu a náročné práce a znalostí krejčoviny, střihů a materiálů.

7-Jaký stroj si mám koupit?

I tady platí , že záleží na tom, co chcete dělat a jak. Na domácí šití stačí domácí stroj, za mně značka JANOME- poměr cena- výkon naprosto odpovídající. Pokud se šitím chcete živit, tak jednoznačně stroj průmyslový, tam není kompromis.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *