PATCHWORK – zkusila jsem a jaké to je?

PATCHWORK- anglicky patch- záplata a work- tedy práce, je specifická textilní, spíš šicí metoda, kdy sešíváte malé různobarevné látky tak, aby tvořily většinou geometrické obrazce.  Toliko tak nějak odborný popis.

Šití mě prostě baví, tak jsem si to zkusila a stalo se něco, co jsem neočekávala, zamilovala jsem si to. Jsem zastáncem názoru, že když se chci něco naučit, je lepší se nechat alespoň trochu vyškolit, takže jsem byla na kurzu. Byla jsem zde:https://www.facebook.com/Manicalu/?fref=nf , doporučuji naprosto skvělá lektorka, která vše krásně vysvětlí.

Malé cíle mě moc nebaví, tak jsem se rozhodla rovnou pro něco většího, jako dárek mojí  mamince. Rozhodně bych to nenazvala sešívání zbytků látek, protože látky musíte nakoupit v metrech a to docela dost. Je to úplně jiné šití než oblečení- šijete jen rovně a je to dvourozměrné, což z tohoto úhlu pohledu je to jednodušší- alespoň na začátku. Zádrhel trochu je, že látky v metráži vypadají trochu jinak, než když je rozřežete na malé části a následně dáváte dohromady, takže se může lehce stát , že to barevně ve výsledku nebude ono. Také rozdíl od šití je, že se ti nestříhá , ale řeže speciálním řezákem na podložce (na začátku jsem měla úmysl stříhat, což mě přešlo dost rychle). Určitě bych doporučila pokud to chcete zkusit, začít u malých projektů a postupně zkoušet něco většího. Pokud si myslíte jako jsem si to myslela já, že patchwork je něco jednoduchého- tak opravdu není, přestože šijete rovně i zde je potřeba zručnost a trpělivost, protože dát všechno dohromady trvá dlouho. Sešití základního vzoru je  začátek, ta šílenost a opravdu dost náročná práce přijde, když celý výrobek kompletujete. Patchworkové výrobky mají tři vrstvy základní se vzorem, který sešíváte, termolín nebo vatelín a spodní vrstva, tyto vrstvy dáváte na sebe a následně se prošívají. Prošitím výrobek získá zase trochu jiný vzhled a když to celé nakonec zalemujete, tak prostě wau. Na prošívání jsou speciální quiltovací stroje, já jsem tedy prošívala na normálním klasickém průmyslovém stroji (a můj obdiv všem, které to dělají na domácích), a na vyšívacím, který má quiltovací program.

JAK DLOUHO TRVÁ VÝROBA A KOLIK TO STOJÍ?

Počítala jsem si jen šití, nepočítala jsem řezání. Dělala jsem rozměr 2,8 na 2,8 metru. Výroba mi trvala 6 týdnů, opravdu není možné u toho sedět celý den, v této velikosti je výrobek i dost těžký a manipulace s ním dost obtížná.

cena materiálu: 5000,-kč

doba výroby: 130 hodin.

Pokud se díváte na patchworkové přehozy a deky ušité jednotlivě, zkuste si práci nacenit, za kolik byste byli ochotni to dělat.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *