Střihy, jaké používat, kde koupit, kdo mi ho udělá, který je lepší…proč je to na mě tak nějak divné? Otázky a téma, které v kurzech probíráme dokola. Pokud máte standardní postavu, a vaše rozměry jsou tabulkové, máte štěstí a koupený střih s menšími úpravami, pokud má tedy správné poměry, by vám měl sedět…ano záměrně píši měl…
Jelikož pracuji s ženami, budu psát ostatně jako většinou právě s ohledem na ně. Každá jsme jiná a přestože je popsáno několik typů postav, hruška, jablko…( které tu popisovat nebudu), tak jednoduché pro konstrukci střihů to zase není, proč? Právě proto, že je potřeba brát v úvahu rozdílnosti postav, pokud máte např. obvod hrudi (tedy přes prsa, ) 95 cm, tato míra je základní pro střih např. halenky, horního dílu šatů, můžete mít prsa velikosti E, ale také B…, pokud máte prsa větší, budete mít užší záda, pokud máte velikost B, budete mít záda širší, střih na vás by však měl vypadat odlišně, podle tabulek, jste ale stejná velikost. Dalším faktorem je také to, jak vysoko prsa máte, jaký tvar a jak daleko od sebe. To vše je potřeba zohlednit, stejně jako například obvod ruky, ano všechny bychom chtěli krásné štíhlé ruce, ani toto není pravidlem, pokud máte ruce silnější , ale jste menší, potřebujete mít průramek podle výšky postavy, ale pak se vám většinou silnější ruce trochu nevejdou do vsazeného rukávu, ano řešením by se zdál hlubší průramek- což znamená větší rukáv, bohužel to úplně tak nefunguje, také se dá vsazený rukáv nařasit, což není úplně ideální řešení pro silnější ruce, pokud tedy není vaším záměrem vypadat jak zápasník, řešením je spíš dobře zvolený raglánový rukáv. Podobné to je např. se střihem kalhot, kde je těch záludností také víc, jako např. délka sedu, kterou je třeba měřit individuálně, základní mírou pro kalhoty je obvod boků, a i zde jsme každá jiná, některá máme zadek plošší, některá kulatý, někdo má širší pánev, a tvar našeho pozadí je důležitý pro střih kalhot. Typ postavy, který má plochý zadeček, na ten se kalhoty dělají nejhůře, protože tam prostě není ta prostorová výplň. Dalším důležitým faktore u kalhot je obvod stehna, případně vady zakřivení páteře jako je lordoza , skolioza…
Návodové video jak se změřit na kalhoty najdete zde: https://www.youtube.com/watch?v=s3vLKk4d3N0&feature=youtu.be
Případně pokud byste se chtěli naučit střih kalhot nakreslit, napsala jsem pro vás ebook s podrobným popisem, který je napsán právě ve spolupráci s neprofesionály
zde:http://kurzysiti-online.cz/ebook/
Tabulky podle kterých se střihy tvoří jsou založené na tom, že se lidské tělo rozšiřuje stejnoměrně- musím říct, že jsem se s tím v praxi moc nesetkala. Tím samozřejmě netvrdím, že všechny střihy jsou špatně, ale myslím si pokud chcete šít, naučit se základy střihů, náležitosti, které by střih mít měl, a pochopit jak střihy upravovat na konkrétní postavu, protože vždy platí, že střih je geometrie, která je dvourozměrná, ale fungovat by měla trojrozměrně. K dobrému pochopení střihů a manipulaci s nimi je tedy dobré vycvičit si prostorové vidění- což se dá naučit. Jako všechno, pokud to děláme pravidelně a s láskou.
Pokud budete mít otázky, náměty na témata, budu ráda pokud napíšete třeba sem:https://1url.cz/0MqYt