ŠVOVÉ PŘÍDAVKY

Dnes o švových přídavcích,protože je to téma na které narážíme v kurzech, ale i v diskuzích stále.

ŠVOVÝ PŘÍDAVEK je to, co se přidává navíc, když stříháte výrobek. Tedy máte střih, obkreslíte ho na látku, a je potřeba , přidat všude látku na šev, protože výrobek se sešívá přesně v místě, kde to máte nakreslené. Opravdu je potřeba přidat všude stejný přídavek na šev a naměřit si to. Pokud tedy šijete např. triko, musí být stejný přídavek všude, tedy přední náramenice musí mít stejný přídavek jako zadní náramenice, stejné je to u bočních švů-předního i zadního a u švů rukávu- protože to souvisí, šev průramku musí být stejný jako šev rukávové hlavice. Toto je základ, pokud toto nedodržíte změníte tvar střihu, pokud máte pocit, že např. úplet se vytáhne nebo se to ztratí tak je to omyl.

Další zapeklitost je, že pokud máte švový přídavek 1cm je potřeba to při šití dodržet, tedy nešít za 0,5, nebo 1,5 cm, protože tím opět měníte tvar střihu, buď to zvětšujete nebo zmenšujete-bohužel, ne úplně správně. Také samozřejmě např. oba boční švy šijeme za stejný šev. Pokud se tedy šije triko, tak overlock (tedy můj) má 0,7 mm, pokud tam je švový přídavek 1cm, ty 3mm se musí při šití odříznout.

Nepřesnosti ve švových přídavcích jsou nejčastější chyby u šití, stejně jako udržet rovně stroj, platí, pokud sešíváte např. boční šev sukně na rovnostehu, kdy šev je 1cm, ten 1cm musí být na celém švu, tedy od shora dolu.

Vypadá to jako samozřejmost , ale není,většina střihá přídavky tak od oka , jak to vyjde, raděj větší, všude samozřejmě jiný přídavek následně se to nějak sešije, protože si nepamatuji kolik a kde byl jaký šev – a jejda ono je to nějaké divné.. platí to i u šití dekorací, nebo hraček, pokud má např. zvířátko uši měly by být obě stejné, ano určitě je to jedno a ztratí se to, jde pouze o to naučit se věci dělat správně od začátku.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *