Venku zima- co na sebe

Je leden, poměrně zima, co tedy na sebe, aby to bylo hezké a teplé. Jednoznačně přírodní materiály- bavlna. vlna a materiály s podílem kašmíru. Tak samozřejmě je možnost vzít si oteplovačky a hezký huňatý tlustý svetr, ale osobně nejsem moc zastáncem trendu, kdy žena vypadající jako bobr je sexy.

Paradoxně Vám v zimě bude tepleji v šatech či sukni, tedy pokud nebudou ze syntetických materiálů, takže pleteniny, směs bavlna , viskoza, vlna a vrstvení, není od věci pořídit si body, je lepší než tílko. Svetřík opět  z pleteniny: viskoza , bavlna vlna, tady není od věci podíl kašmíru.

KAŠMÍR-dodá látkám i v poměrně malém procentu hřejivost, prostě kašmír je kašmír, je to mazlíček mezi látkami, dodává vlně hebkost a měkkost, vlna ve směsi s kašmírem ztrácí svou pověstnou kousavost. Ale kašmír patří mezi dražší materiály i u směsových materiálů. Pokud jste náchylní na kousavost u vlny a chcete se zahřát, je potřeba najít tu , která kousat nebude, většinou to je směs právě s kašmírem nebo viskozou. Syntetika Vás prostě nezahřeje, zase Vám umožní ten roztomilý efekt , který nastane, když se zabalíte do igelitu.

MOHÉR- vyrábí se z něj většinou svetry, je příjemný, teplý měkký a neplstnatí, což se Vám u vlněného světříku stát může

MERINO-je měkká, příjemná má výborné tepelně izolační vlastnosti. Používá se hodně na sportovní oblečení

Nakonec kabát, tak tady bych nedělala kompromis , střížní vlna, kašmír, 80%vlny, případně podíl kašmíru. Vlna s kašmírem je dražší, ale prostě hřeje. V řetězcích jsou většinou kabáty z recyklované vlny. Určitě se vyplatí na zimu  mít kabáty 2-3. Pokud budete mít jeden, i vlněný vydrží max 2 sezony, pokud v něm budete chodit stále. I když tohle není příliš objektivní, mám prostě kabáty ráda, ráda je nosím a ráda je dělám. Osobně dávám přednost vlněným kabátům i s podílem kašmíru, protože pod to nosím v zimě krátký rukáv, když je zima větší, tenší svetr. Někde jsem se dočetla , že za kabát  v obchodě cena 1200-2000,-kč, víc za to nedávejte, což mě pobavilo, protože tolik nestojí ani materiál, když se koupí nekvalitní…

Prostě i u tvorby šatníku je potřeba přemýšlet, je to investice, je potřeba brát na zřetel barevný typ, styl,použitelnost, souhru Vašeho nitra s oblečením i finanční možnosti. Specielně u kabátu je lépe zvolit klasiku, a mít ho na míru, než modní výstřelek.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *